Montáž terasy

Bez ohľadu na to, či sa chystáte postaviť terasu sami, alebo plánujete požiadať o pomoc profesionála, je dôležité ujasniť si základné otázky a všetko dobre naplánovať. Pozrite si najčastejšie otázky zákazníkov a odpovede, ktoré sme pre vás zostavili.

Mám si terasu postaviť sám alebo požiadať odborníka?

Ak máte dostatočne veľký rozpočet a chcete mať terasu bez práce, určite je jednoduchšie požiadať o pomoc odborníka. Pozor však na to, že nie každý „odborník“ tomu naozaj rozumie, preto aby ste sa vyhli reklamáciám a celkovému sklamaniu, odporúčame vám preštudovať si aspoň základné informácie na našej stránke, aby ste mohli rýchlo posúdiť, či vám montážna firma nehovorí nezmysly a či práce prebiehajú tak, ako majú. Terasu si však môžete nainštalovať aj sami – najmä ak máte k dispozícii nás, odborníkov na terasy. Na tejto webovej lokalite sa dozviete všetko, čo potrebujete na úspešnú výstavbu terasy. Odporúčame stiahnuť si našu elektronickú knihu (e-book), v ktorej nájdete množstvo praktických informácií.

Z akého materiálu postaviť terasu?

Ak chcete mať s terasou čo najmenej starostí, ideálna voľba je PWC. Vzhľadom sa podobá drevu, ale ide o drevoplast (zmes drevených pilín a plastu). Nevýhodou je, že na prvý pohľad spoznáte, že nejde o drevo a v lete sa materiál na slnku tak rozpáli, že sa naň nedá stúpnuť bez obuvi. Ďalej sa na terasy používa dlažba, ktorá je ideálna na údržbu, ale v lete sa na nej akumuluje teplo, to večer zahrieva dom a o to viac je potrebné používať klimatizáciu, navyše dlažba môže byť klzká. Oba materiály sa tiež komplikovane opravujú. Odporúčame použiť na terasu drevo, ktoré skvele vyzerá, ľahko sa opravuje, nešmýka sa a pri správnej montáži a pravidelnom ošetrovaní dlho vydrží.

Je na terasu lepšie drevo, dlažba alebo WPC?

Všetko má svoje výhody a zvyčajne je rozhodujúcim prvkom vzhľad, teda to, čo sa človeku páči. Drevené terasy síce dajú viac práce a treba ich aspoň raz ročne naolejovať, ale neakumulujú teplo, nepália, nešmýkajú sa, výborne vyzerajú a keďže sú z prírodného materiálu, pekne zapadnú do záhrady.

Ako zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť drevenej terasy

Je dôležité, aby sa drevo nedotýkalo pôdy a mohlo čo najrýchlejšie priebežne presychať. Je tiež potrebné, aby dosky mali medzi sebou medzery a neboli položené priamo na hranoloch. Jednoducho povedané: kdekoľvek sa jedno drevo dostane do kontaktu s druhým drevom (alebo iným povrchom), hrozí riziko hniloby. Preto odporúčame používať dištančné podložky, granulátové podložky a rektifikačné terče, ktoré zabezpečia rýchly odtok vody z terasy a umožnia drevu schnúť a „dýchať“.

Ako pripraviť terén pre terasu?

Je veľmi dôležité, aby bol základ pod terasou dobre pripravený. Môžete použiť štrk alebo terasu umiestniť na zemné skrutky či kotviace podpery. V žiadnom prípade nepoužívajte pod terasu okrúhliaky (prírodné kamenivo s hladkým povrchom), pretože sú ako podklad veľmi nestabilné. Pod štrk je tiež dobré položiť netkanú textíliu, ktorá bráni rastu trávy, a potom celý podklad zhutniť vibračnou doskou.

Môžem pod terasu použiť hranoly, ktoré mi zostali zo strechy?

Strešné laty sú vyrobené zo smrekového dreva a vydržia 5 – 8 rokov pod akýmkoľvek materiálom, pretože smrek je mäkké drevo. Ak sa chystáte postaviť drevenú terasu, použite hranoly z rovnakého dreva ako terasové dosky. Na začiatku môže byť toto riešenie o niečo drahšie, ale životnosť terasy bude podstatne dlhšia, takže investované peniaze sa vrátia.

Ďalšie často kladené otázky