Podložky pod terasu

Dištančné podložky používame už 10 rokov na všetkých terasách, ktoré staviame. Výhod majú veľa a predstavujú zanedbateľnú položku v celkových nákladoch na terasu. Podľa našich skúseností podložky predlžujú životnosť terasy až o 30 %.

Na čo sa používajú dištančné podložky?

Dištančné podložky pre drevené terasy chránia drevo v miestach, kde sa najviac drží vlhkosť. Vďaka podložkám voda z terasy rýchlo odteká a drevo môže rýchlo schnúť. Vďaka lepšiemu vetraniu prúdi cez terasu vzduch a terasa môže „dýchať“. Podložky zároveň chránia skrutky na terase, ktoré sú veľmi namáhané. Drevo v exteriéri vplyvom poveternostných podmienok pomerne výrazne mení svoje rozmery. Jedna doska sa môže predĺžiť alebo zmrštiť až o 7 mm, čo spôsobuje veľký bočný tlak na skrutku, ktorý sa nazýva strih (obr.). Vložením dištančnej položky medzi dosku a hranol sa vytvorí priestor, v ktorom sa skrutka do dreva môže „ohnúť“ (obr.), čím sa odstráni problém s ustrihnutím skrutky. Preto odporúčame dištančné podložky nielen v záujme ochrany dreva, ale aj ochrany skrutiek. Podložky tiež zjednodušujú montáž vymedzením priestoru medzi jednotlivými doskami.

Koľko podložiek potrebujem?

Záleží na rozstupe hranolov, ale na 1 m2 (množstvo pre štandardnú šírku dosiek) je potrebných približne 15 podložiek. Pri objednávaní skrutiek do dreva nezabudnite k hrúbke dosky pripočítať 6 mm a podľa toho objednať skrutky požadovanej dĺžky.

Môžu sa pod plastové krytiny použiť dištančné podložky?

Áno, ale v tomto prípade strácajú zmysel.

Z akého plastu sú vyrobené dištančné podložky?

Používame PA6 s 30 % podielom sklených vláken, čo je polyamid vystužený sklenými vláknami. V porovnaní s nevystuženým polyamidom sa vyznačuje vyššou pevnosťou, tuhosťou, odolnosťou a rozmerovou stálosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je materiál PA6 GF30 zvlášť vhodný na miesta s vysokým statickým zaťažením počas dlhého obdobia pri meniacich sa teplotných podmienkach. Recyklovaný plast tiež chráni planétu tým, že sa spracúva už raz vyrobený plast.

Ako podložky predĺžia životnosť terasy?

Z dlhodobého pozorovania je zrejmé, že podložky predlžujú životnosť o 20 – 30 %. V praxi sme videli terasy bez podložiek, ktoré boli po rokoch v poriadku na ploche, ale v miestach spojov už boli zhnité. Naopak terasy, ktoré mali dištančné podložky, boli v poriadku aj v týchto spojoch.

Ako sa môže drevo roztiahnuť, keď má podložka dištančný plastový tŕň?

Ak drevo za vlhkého počasia napučí, dištančný tŕň sa vtlačí do dosky a po vyschnutí sa všetko vráti do pôvodnej polohy bez toho, aby sa poškodil vzhľad terasy.

Ako môžem použiť podložky na okraje terasy?

V koncovom rade stačí podložku rozdeliť a nechať len jedno „krídlo“, ako je znázornené tu:Screenshot at Dec 06 17-14-41

Je materiál UV stabilný? Vydržia mi podložky aspoň 20 rokov?

Plast je PA6 s 30 % podielom sklených vláken. Podstatná časť podložky je pod doskou a UV žiarenie sa k nej prakticky nedostane. Z našich skúseností vyplýva, že podložky predlžujú životnosť až o 5 rokov a sú opakovane použiteľné, čo znamená, že životnosť určite presahuje 20 rokov.

Ďalšie často kladené otázky