Skrutky do dreva na terasu

Skrutky do dreva by sa nemali podceňovať. Ak si vyberiete nesprávne, môžu za pár rokov prasknúť a vy budete musieť celú terasu rekonštruovať. Prečítajte si najčastejšie otázky a odpovede.

Dávajú sa skrutky do dreva vždy z hornej strany terasovej dosky?

Montáž je možná klasicky pomocou dvoch skrutiek na mieste kríženia dosky a hranola. Pri tejto metóde sa odporúča predvŕtať dosky vrtákom so záhlbníkom, aby sa znížila tvorba triesok okolo hlavy skrutky. Ďalšou možnosťou je použitie neviditeľného spoja buď v drážke na boku dosky, alebo na upevnenie pomocou skrutiek. Poslednou možnosťou je montáž cez okraj dosky, skrutky do dreva sú potom takmer neviditeľné.

Potrebujem na terasu špeciálne skrutky do dreva?

Áno, na stavbu terasy dôrazne odporúčame používať skrutky do dreva z nehrdzavejúcej ocele. Pri použití bežných skrutiek hrozí, že sa hlava v krátkom čase zlomí alebo utrhne, keďže drevo neustále pracuje. Pri použití skrutiek iných než z nehrdzavejúcej ocele hrozí riziko vzniku čiernych škvŕn, čo na terase vôbec nevyzerá dobre. Preto je nutné priplatiť si trochu za skrutky do dreva – terasa sa vám odvďačí dlhšou životnosťou a krásnym vzhľadom.

Sú terasové skrutky do dreva dostatočne kvalitné? Ako dlho vydržia?

Skrutky do dreva, ktoré ponúkame, používame na montáž smrekovcových terás už viac ako 10 rokov a máme s nimi výborné skúsenosti. Podľa našich referencií je vidieť, že skrutky do dreva vyzerajú aj po desiatich rokoch ako nové.

Akú dĺžku skrutiek mám zvoliť?

Zásadou je, že skrutka do dreva by mala byť aspoň polovicou svojej dĺžky v podklade a druhou polovicou v hornej časti. Ak teda budete klásť napr. dosky s hrúbkou 27 mm priamo na hranoly, postačí dĺžka skrutky do dreva 60 mm, ak použijete medzi drevom dištančné podložky, odporúča sa dĺžka skrutky do dreva 70 mm.

Aká je minimálna hrúbka podkladu na upevnenie skrutky do dreva?

Skrutka do dreva by mala byť v podklade aspoň polovicou svojej dĺžky, takže hranoly podkladu by mali mať hrúbku aspoň 30 – 40 mm.

Bojím sa, že mi skrutky do dreva budú praskať. Ako tomu zabránim?

Ak sa použijú správne zvolené skrutky do dreva, všetko bude v poriadku. Pri výbere je potrebné zvoliť správnu veľkosť, tvar skrutky a zloženie materiálu. Prečítajte si rozsiahly článok v časopise.

Ktoré skrutky do dreva sú vhodné na montáž smrekovca?

Smrekovec je mäkké drevo a na jeho montáž sú vhodné skrutky do dreva C1, ktoré sú veľmi pevné a možno ich inštalovať aj bez predvŕtania. Je však dôležité, aby ste si vybrali skutočne skrutky do dreva z nehrdzavejúcej ocele určené na montáž terasy.

Sú skrutky do dreva samozapúšťacie so samorezným hrotom alebo musia byť predvŕtané a zahĺbené?

Skrutky do dreva z austenitickej nehrdzavejúcej ocele A4 a A2 sa musia VŽDY predvŕtať, pretože tento materiál je chemicky odolnejší, ale krehkejší a menej odolný v strihu. Skrutky do dreva z martenzitickej nehrdzavejúcej ocele triedy C sú kalené na vysokú tvrdosť a oveľa lepšie odolávajú krútiacemu momentu, takže montáž je možná aj bez predvŕtania. Napriek tomu v našich projektoch predvŕtavame so záhlbníkom, pretože sa tým eliminujú ostriny okolo hlavy, skrutka do dreva je viac skrytá a terasa vyzerá kompaktnejšie.

Čo sú skrutky do dreva C1?

Skrutky do dreva C1 sú skrutky z nehrdzavejúcej ocele vhodné na montáž terás z dreva, ako je borovica alebo smrekovec. Sú vyrobené z martenzitickej nehrdzavejúcej ocele, ktorá vzniká tepelným spracovaním, sú pevné a odolné. Skúšobný ústav u nich zisťuje:

  • vytiahnutie skrutky z dreva,
  • moment na hranici sklzu,
  • pretiahnutie hlavy skrutky cez drevenú dosku,
  • únosnosť v ťahu,
  • pevnosť v krútení,
  • únosnosť v krútení,
  • geometriu

Vzhľadom na chemické zloženie však nie sú vhodné pre exotické drevo alebo pri bazénoch, v ktorých sa používa chlór.

Musia sa skrutky do dreva predvŕtať?

Pri skrutkách do dreva C1 nie je potrebné žiadne predvŕtanie. V prípade skrutiek A4 sa rozhodne odporúča predvŕtanie, pretože ich nevýhodou je nižší krútiaci moment a väčšia pravdepodobnosť, že sa pri montáži zničia.

Ďalšie často kladené otázky